הרשמו למועדון לגדול בחינם הרשמו למועדון לגדול בחינם
באינדקס לגדול ניתן למצוא מגוון אטרקציות לילדים, חוגים, פעילויות, מסעדות, מפעילי ימי הולדת, מקומות לנופש משפחתי ועוד...

אני מחפש/ת:

פרסמו אצלנו

מגזין אוכל לילדים

בצק ושעשועים

הכתבה נוצרה בתאריך : 23/07/2006
שיתוף עם חברים בפייסבוק

שעשועי עוגות של טל צפריר מביא שלל רעיונות לפיסול בבצק סוכר וגם לפחות כישרוניים יש תקווה.

מאת: ליאת אביב

 

 

 

מלאכת יד אף פעם לא הייתה הצד החזק שלי. למעשה לשרטט קו ישר זו משימה לא פשוטה עבורי. על מנת לעודד את רוחי בחוסר כישרוני זה אני מחזקת את כישורי היצירתיים האחרים כמו כתיבה, למשל.

ובכל זאת כשמגיעים הילדים, כאמא את זקוקה לעיתים, למצוא איזשהו כשרון חבוי במלאכת היד ולו רק כדי להרגיש שלא פספסת שום דבר (כי תמיד אפשר לפתור את זה באיש מקצוע או שניים). 

 

שעשועי עוגות הוא ספרה החדש של טל צפריר, מומחית במלאכת יד שפורשת את משנתה בפיסול בבצק סוכר על גבי דפים עשירים ברעיונות, מתכונים עשרות טיפים ותמונות מתוקות וצבעוניות שעושות חשק ליצור משהו מסוכר. שינסתי את מותני בסינרי המטפורי ואת הילדה באופן הכי לא מטפורי והחלטנו להתנסות בחוויה.

 

הספר נפתח במבוא מקיף על בצק הסוכר, חומרי הצביעה ושיטות הצביעה והכלים אשר כדאי להצטייד בהם על מנת לגשת לעשייה. ההסברים בספר ברורים וממצים וניכר כי הושקעה בספר מחשבה באשר לשלבי העשייה ובמגוון הרעיונות והטיפים המובאים בו. 

 

הספר מחולק לקטגוריות בהם ניתן לבחור מתכונים של חיות מתוקות, חגי ישראל, אגדות ילדים ורעיונות נוספים הנכללים ב"שונות".  לדוגמא: מעשה בחמישה בלונים מוצג כחמש דמויות ססגוניות ישובות על כרית ואוחזות כל אחת בבלון, או למשל עציץ עם פרחי סוכר לט"ו בשבט או סופגנייה עם חלון ממנה מציצה דמות בהשראת חנוכה. לצד כל מתכון מגישה טל טיפים לעשייה קלה יותר ללא טעויות מיותרות. חלק מהנה במיוחד הוא יצירה עם הילדים בו היא מציעה מספר יצירות פשוטות להכנה יחד עם הילדים כמו מחרוזת העשויה סוכריות.

 

אז איך מתחילים? לפני הכול, מובא הסבר על צורות בסיסיות לפיסול  אשר מהן מתחילה כל יצירה : כדורון, כדור, חרוט, טיפה ונחש. כאן, התפקוד שלי עדיין היה זהה לזה שבציור ולא הייתה מאושרת ממני. מכל צורה שכזו מסבירה טל איך ליצור דמות. מהנחש מכנסיים, מהחרוטים נעליים חולצה ושרוולים ומהכדור כף יד קטנה וחמודה. בשלב הזה קצת איבדתי אותה ואחרי שהבצק התעייף הבנתי שפרקטיקה היא שם המשחק ואין מה לעשות צריך להשקיע. דילגתי למשהו שנראה לי קל להתחלה טובה כמו סוכריות מחייכות  שהן למעשה ראשים של חיות שונות על מקלות והסתבר כי זו הייתה בחירה מוצלחת. הילדה נהנתה אף היא, לנעוץ את הסוכריות ולאייר שפמים ועיניים קטנות ואני הרגשתי שיש לי עוד סיכוי לפסל משהו בחיי.

 

הנה המתכון מתוך הספר:

 

חומרים:

בצק סוכר (כ25 גרם לסוכרייה)

טוש או צבע מאכל שחור

מקלות סוכרייה

מקלוני פסטה

 

כלים:

ספוג לסידור פרחים

כלי פיסול כדורי (או קצה אחורי של מכחול)

 

כדאי להכין מראש:

בצקים פיסוליים צבעוניים (חצי כפית CMCל500 גר' בצק סוכר)

 

יצירת הסוכריות:

בכדי למנוע החלקת ראשי החיות דרך המקל נתחיל בבניית מעצורים קטנים אשר יתמכו בבצק עש שייבש: הכניסו ספוג לסידור הפרחים לשקית ניילון וקשרו הייטב (למניעת לכלוך הבצק בפירורי הספוג).

הכינו כדור בצק קטן, השחילו אותו על מקל סוכרייה כך שיוותר מקל בולט באורך של 1.5 ס"מ והדביקו במעט מים נעצו לייבוש בספוג.

הכינו מקלות כמספר הסוכריות אותן תרצו ליצור.

 

אריה: גלגלו כדור בצק בצבע חרדל והאריכו אותו לנחש קצר. נעצו על המקל. הדביקו שני כדורים ורודים שטוחים כלחיים וחרוט חרדל ובקצהו כדור חום כאף. צרו טיפות בצק כתום והדביקו את רעמת האריה. ציירו את קווי הפנים השחורים והעיניים בטוש מאכל שחור או מכחול טבול בצבע מאכל שחור.

 

כלב: גלגלו כדור בצק בצבע חום בהיר, עצבו אותו לחרוט ונעצו על המקל. גלגלו כדור בצק שחור והדביקו על קצה האף. צרו שתי טיפות בצק חומות, שטחו והדביקו כאוזניים. ציירו את קווי הפנים השחורים והעיניים בטוש מאכל שחור או במכחול טבול בצבע מאכל שחור.

 

בתאבון.

 

שעשועי עוגות מאת טל צפריר. הוצאת אחיאסף. מחיר 104 ₪.

קופונים לאטרקציות
שיתוף עם חברים בפייסבוק
ותקבלו את כל העדכונים ישירות לפייסבוק שלכם
תגובות לכתבה:
Top