הרשמו למועדון לגדול בחינם הרשמו למועדון לגדול בחינם
באינדקס לגדול ניתן למצוא מגוון אטרקציות לילדים, חוגים, פעילויות, מסעדות, מפעילי ימי הולדת, מקומות לנופש משפחתי ועוד...

אני מחפש/ת:

פרסמו אצלנו
בית >מגזין הריון ולידה > הצום וההיריון

מגזין הריון ולידה

הצום וההיריון

הכתבה נוצרה בתאריך : 01/10/2011
שיתוף עם חברים בפייסבוק

האם נשים הרות יכולות לצום ביום כיפור? ההמלצה שלנו: נשים בריאות וכאלה שאינן סובלות מסיבוכי הריון, יכולות לצוםעם זאת יש הממליצים להן לשתות מים עם סוכרים לפחות פעם אחת במהלך הצום


מאת: ד"ר רוני לוי מתוך אתר הכללית

 

האם מותר לצום בהריון?
התשובה לשאלה זו איננה חד משמעית בין הרופאים לבין עצמם ויש מחלוקת בנושא גם בין הרופאים לרבנים. עם זאת, מוסכם על כולם שהצום איננו מומלץ לנשים בהריון בסיכון גבוהשסובלות מסיבוכים כמו סוכרת,או יתר לחץ דם. ההמלצה הזאת תקפה גם לנשים שנוטלות תרופות, כיוון שממילא יש לשתות ולאכול בזמן לקיחת הכדורים. על ויטמינים וברזל אפשר לוותר ליממה.

האם נשים הרות בריאות יכולות לצום?
בזמן צום, גוף האדם מנצל לצרכי אנרגיה קודם כל את רזרבות הסוכרים הנאגרות בעיקר בכבדמאגרי הסוכר הללו מספיקים רק  ל-12 שעות, ולאחר מכן הגוף משתמש בחומצות שומן ממאגרי השומן בגוף. חומצות שומן אלה מספקות אנרגיה הכרחית לפעילות הגוף, אולם תוך כדי התהליך נוצרים ומצטברים בגוף גם  גופי חומצה (קטונים(.
 
האם הקטונים שנוצרים בעקבות הצום פוגעים בנו?
הקטונים הללו אינם פוגעים לרעה בגופו של אדם בוגר, אולם כשמדובר בנשים הרות ברור שגופי החומצה מגיעים לעובר.
 

האם הקטונים שנוצרים בצום מזיקים לעובר?
אין ספק שבמינונים גבוהים מאוד, הקטונים יכולים להזיק לעובר, אולם הריכוז של גופי החומצה המצטברים בזמן צום נמוך ואין הוכחה או רמז שהם מזיקים. כלומר, החשד הוא תיאורטי בלבד.
לכן, בכדי להסיר חשד זה, יש הממליצים לצום במשך 12 שעות בלבד,  לשתות שתייה עם סוכרים להמשיך לצום ל-12 שעות.

האם צום עשוי או עלול לזרז לידה?
כל שנה, בשעות הראשונות לאחר הצום, אנחנו עדים לעלייה במספר הלידות וזאת בהשוואה לימי כתקנם.יש מספר השערות שמנסות להסביר את התופעה:

צום גורם לעלייה בהורמון הנקרא ADH. הורמון זה דומה במבנהו להורמון אוקסיטוצין והוא גם מופרש מאותו אזור במוח. אוקסיטוצין הוא ההורמון הגורם להופעת צירים בנשים הרות. מכיוון שההורמון ADH דומה לאוקסיטוצין במבנה שלו, כאשר ריכוזו עולה בדם הוא משפיע על הקולטנים לאוקסיטוצין וגורם להופעת צירים.

הירידה בסוכר בצום  גורמת לשינוע של חומצות שומן גם אצל העובר. העלייה זאת עשויה להיות זרז (ביוקטליזטור) להתחלת תהליך הלידה.

הופעת צירים וזירוז הלידה כתוצאה מצום אינם בעיתיים בעבור נשים שצריכות ללדת במועד הקרוב לזמן הצום. לנשים בשבועות מוקדמים יותר להריון, הסיפור כמובן שונה. לכן, לנשים עם צירים מוקדמים או היסטוריה של צירים מוקדמים, מומלץ לא לצום.  לנשים שלא בסיכון ללידה מוקדמת, תתכן שוב המלצה של שתייה בלבד כדי  למנוע צירים מוקדמים.

אני רק בתחילת ההריון. האם מותר לי לצום?
לנשים בתחילת ההריון שמקיאות ומאבדות נוזלים, מומלץ מאוד לא לצום כלל כדי למנוע התייבשות. בנוסף, עקב ירידת לחץ הדם הנורמלית בהריון, הגורמת לחולשה ועייפות, הצום יגביר תחושה זו, וזו הסיבה שנשים הרות נוטות להתעלף בזמן הצום ולהרגיש רע יותר מנשים אחרות.


כתבות וטיפים ליום הכיפורים
 

קופונים לאטרקציות
ותקבלו את כל העדכונים ישירות לפייסבוק שלכם
תגובות לכתבה:
Top