הרשמו למועדון לגדול בחינם הרשמו למועדון לגדול בחינם
באינדקס לגדול ניתן למצוא מגוון אטרקציות לילדים, חוגים, פעילויות, מסעדות, מפעילי ימי הולדת, מקומות לנופש משפחתי ועוד...

אני מחפש/ת:

פרסמו אצלנו

מגזין אטרקציות לילדים

טיול לשבת - טיול משפחתי בבית גוברין

הכתבה נוצרה בתאריך : 10/01/2013
שיתוף עם חברים בפייסבוק

כשמחפשים מקום מיוחד לטייל בו בכל מזג אוויר, כדאי לנסוע לביקור בארץ אלף המערות- בית גובריןמערות בית גוברין
מערת הפעמון. (צילום: יערה מרגולין)

גן לאומי בית גוברין, המשתרע על פני כ-5,000 דונם, שוכן בלבה של שפלת יהודה. בבית גוברין ובסביבתה נחצבו מאות מערות, חלקן כמערכות מורכבות ומרשימות מאין כמותן, שיוצרות מבוך ענק של אולמות וחללים גדולים מתחת לפני הקרקע.

בגן הלאומי בית גוברין קיימת חצר המשחזרת מלאכות קדומות בהן עסקו ומהן התפרנסו תושבי המקום. אתם מוזמנים להתרשם מבית בד לייצור שמן זית, גת לדריכת ענבים וייצור יין וגורן, בו דשים את התבואה.
הגורן הוא המקום שאליו היו מביאים את התבואה לאחר הקציר, ושם היו דשים את התבואה, כדי להפריד בין הגרעינים לבין הקש העוטף אותם. לאחר הדיש היו זורים ומפזרים את התבואה, כדי שהגרעינים הכבדים יותר יפלו על הארץ, ואילו התבן והמוץ יעופו ברוח.


אחת החוויות הטובות ביותר היא גילוי המערות התת קרקעיות באמצעות סיור עששיות. מגיעים לגן, מצטיידים במקום בעששית ויוצאים בליווי המדריך למסע מרתק בבטן האדמה.
המערות שניתן לגלות בדרך:
מערות הקולומבריום- מערות ששימושן לאחר החציבה לפי ההשערה היה לגידול יונים.

מערת המבוך- מערכת משוכללת של כשלושים מערות שחברו עם השנים. ההליכה נעשית בבטן האדמה, וניתן לראות אילו שימושים עשה האדם במערות לאורך התקופות, ולהרגיש את המיזוג הטבעי. בסיום המסלול במערה מגיעים לבית בד המשחזר את שהיה במערה בעבר.

מערות קבורה צידוניות– סדרה של מערות קבורה מרשימות מהתקופה ההלניסטית (מאות 3-2 לפנה"ס), למרגלות תל מרשה כולל שיחזור ציורי הקיר שכיסו את קירותיהן. זוהי הוכחה כי עמים שונים התגוררו יחדיו בעיר. הצייר הקדמון ניסה לתאר סצינות ציד, חיות בר וחיות מיתולוגיות. המערות שופכות אור על אומנות ואמונות התקופה.

מערות הפעמון– סדרה של 80 מערות גדולות, שביניהן נחצבו מעברים. גובהן של המערות הגדולות מגיע ל-1-5 מטרים. המערות נחצבו מלמעלה דרך פתח צר, שהתרחב ככל שהחוצבים ירדו כלפי מטה, מבנה שהעניק למערות צורה של פעמון. כתובות בערבית וצלבים שנמצאו על קירות המערות מעידים על כך שרבות מהן נחצבו בתקופה הערבית הקדומה, במאות 10-7 לפנה"ס.


לאחר הביקור במערות נמשיך אל האמפיתאטרון הרומי– זה האמפיתיאטרון היחיד בישראל הפתוח לקהל. במקורו נועד לקרבות גלדיאטורים כדי לספק שעשוע להמונים. בביקור למדים היכן מקומו של השליט, ומאיפה יצאו חיות הבר לקרב האחרון.


רוצים לקצר את המסלול? ניתן לסיים את הטיול במערות הפעמון.
 

גן לאומי בית גוברין: מחיר כניסה- מבוגר 28 ₪. ילד 14 ₪.

הפעילויות ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לגן.
לפרטים נוספים: 3639*

 

עוד טיולים בארץ למשפחות

 

לעוד אטרקציות בשבת הקרובה

 

קופונים לאטרקציות
ותקבלו את כל העדכונים ישירות לפייסבוק שלכם
תגובות לכתבה:
Top