טיפים למעבר דירה עם הילדים, להכין את הילד למעבר דירה, הסתגלות ילד לבי"ס חדש • Ligdol
צור קשר
פרסמו אצלנו פרסמו אצלנו

טיפים למעבר דירה עם הילדים

מאת: ד"ר סוזי קגן

ד"ר סוזי קגן פחדים של ילדים מהמלחמה


חודש אוגוסט נחשב לשיא מבחינת מעברי דירה בישראל שכן, רבים מעדיפים לעבור דירה במהלך החופש הגדול.

מדובר בתהליך ארוך ומייגע שמשפיע על כל בני הבית, החל בילדים שנאלצים לבצע שינוי מהותי בחייהם ועוברים לגן או לבית ספר חדשים, דרך בעלי החיים שעוברים עמנו ועד אלינו ההורים שמנווטים ומחליטים בעבור השאר.
המהלך הפיזי של מעבר דירה הינו גם מהלך נפשי ועל כן הוא מצריך הכנה מוקדמת והתמודדות רב מערכתית של כל בני הבית ובפרט של הילדים. ד"ר סוזי קגן, יועצת פסיכולוגית בכירה, בעלת קליניקה לטיפול זוגי ומשפחתי ומרצה באוניברסיטת בר-אילן, מעניקה טיפים והמלצות להתמודדות עם המעבר:


התמודדות חברתית - ילד העובר לאזור מגורים חדש, יוצא לדרך חדשה ולעתים נאלץ להיפרד מהחברים עימם בילה בשנים האחרונות ולהכיר בעצמו חברים חדשים. לרוב, הילדים בהם הוא יתקל כבר נמצאים בחברות קרובה לילדים אחרים עימם גדלו, ועל הילד למצוא דרכים להשתלב בין הקבוצות הקיימות.
לקבוצות אלו חוקים חברתיים משלהן, מנהיגים והיררכיה חברתית. בכדי להצליח להשתלב ביניהם בחוכמה, עליו ללמוד את הקודים החברתיים שלהם. זו עלולה להיות מטלה קשה ומסובכת מאוד עבור ילדים צעירים שהיו רגילים להיות "מקובלים" והרגישו בנח בסביבתם החברתית.
על כן, לפני המעבר מומלץ להורים להגיע לשכונה החדשה כל אחר הצהריים ולבלות את הזמן בגינה השכונתית או במתנ"ס הקהילתי. הבילוי באזורים המיועדים יסייע להורים להכיר הורים חדשים ולתווך לילדם את קבוצת הילדים המתאימה לו.


הכנה חינוכית - אחד המרכיבים המרתיעים ביותר במעבר דירה עבור ילדים הוא שינוי מוסד הלימודים. הילד לא מכיר את הכללים ואת האג'נדה של בית הספר החדש וקיימים חששות רבים אודות אופן הלימוד, יחסים עם המורים והמנהלים והדרישות החינוכיות.
יתכן והילד התרגל לכמות פחותה של שיעורי בית ומבחנים או שיחסיו עם המורים בבית הספר הקודם היו נוקשים פחות לעומת בית הספר הנוכחי. מצבים כאלו עשויים לתת לילד תחושת אי שייכות וקושי בהתמודדות.
מומלץ לברר עם ילדים והורים אחרים לגבי אופי בית הספר החדש, להיפגש עם המורה והמנהלת ולהכירם. בנוסף, מומלץ לקחת את הילד לבית הספר עוד בחופשה ולהסביר לו על המבנה ומיקום חדרים הרלוונטיים עבורו (היכן חדר המורים, השירותים, אולם הספורט, חדר האמנות ועוד).
כדאי להימנע מלהפחיד את הילד במשפטים כגון: "בבית הספר החדש לא יוותרו לך כבר על שיעורים כי הם ממש קשוחים..." וכדומה. המטרה היא להרגיע את הילד לפני המעבר ולא להכביד עליו עוד יותר.


חיות המחמד - תתפלאו, אבל גם בעלי חיים מרגישים מצוקה עם מעבר דירה למקום שאינו מוכר להם. רצוי מאוד להגיע עם חיית המחמד עוד לפני המעבר אל הדירה החדשה ולבלות שם שעה עד שעתיים כדי שתוכל להתרגל למקום החדש.
במעבר עצמו, נסו להביא לבעל החיים מקסימום חפצים המוכרים לו, כמו: המיטה שלו, הצעצועים וקערת המזון (גם אם ממש בא לכם לחדש הכל עם המעבר, אל תרכשו מיטה חדשה וכלי אוכל חדשים). בימים הראשונים השתדלו שלא להשאיר את בעל החיים שעות ארוכות לבד, מאחר ומבחינתו הוא נשאר שעות במקום זר ולא מוכר שאולי אתם, הבעלים, לא תשובו אליו.


שמחה מהולה בפחד - מעבר דירה הוא תהליך משמח ומרגש אך עלול להיות מלווה בקשיים, בעיקר עבור הילדים. תהליכי נסיגה בהתנהגות של הילד כמו הרטבה בלילה, בכי או התפרצויות זעם, היצמדות להורים ופחדים שונים הם נורמטיביים לחלוטין. במידה והם נמשכים מעל חודש לאחר המעבר לדירה החדשה יש לפנות לייעוץ של אנשי מקצוע.
 

המלצות נוספות מתחום הפסיכולוגיה בעמוד הפייסבוק של ד"ר סוזי קגן

 

עוד טיפים ומאמרים בנושא חזרה ללימודים
 

הכתבה נוצרה בתאריך : 18/08/2013
הצטרף ללגדול
הצטרפו לרשימת התפוצה של לגדול ותשארו מעודכנים לפני כולם על אירועים ומבצעים מיוחדים לחברי המועדון שלנו