טיפים לצום יום כיפור, המלצות תזונה לקראת הצום - לגדול • Ligdol
צור קשר
פרסמו אצלנו פרסמו אצלנו

כיצד לעבור את הצום בשלום

מומחי מרכז שניידר לרפואת ילדים מקבוצת הכללית בהמלצות לקראת יום כיפור:

 

דפנה זיו בוסאני, דיאטנית קלינית ביחידה לתזונה ולדיאטה בשניידר, ממליצה כיצד לעבור את צום יום הכיפורים בשלום.

 

מרכז שניידר

 

לפני הארוחה המפסקת


מומלץ לאכול כ 3–5 ארוחות קטנות ביום הצום, מהבוקר ועד לארוחה המפסקת, כך שכל ארוחה תכיל פחמימות מורכבות כמו לחם, קרקרים, אורז ופסטה.
מטרתן של פחמימות מורכבות אלו היא למלא את מאגר הפחמימות (גליקוגן) שהולך ומתדלדל בשעות הראשונות של הצום. במקביל לפחמימות, יש לשלב מנות חלבוניות כמו גבינה או יוגורט.


חשוב לשתות מים במהלך היום שלפני צום יום כיפור, על מנת להרוות את הגוף בנוזלים. לא מומלץ לשתות שתיה מתוקה שהיא מרווה פחות ויכולה להגביר את תחושת הצמא.
מומלץ להפחית בהדרגה בשתיית משקאות המכילים קפאין לקראת הצום. את ההפחתה כדאי להתחיל כשלושה ימים לפני הצום.

 

בארוחה המפסקת

 

על הארוחה המפסקת להיות ארוחה משביעה, אך לא כבדה יתר על המידה. אכילה מוגזמת בארוחה זו תכביד, תגרום לעייפות ולא תשפיע כלל על תחושת הרעב לקראת סוף הצום. לכן מוטב לאכול ארוחה רגילה, או מעט גדולה מהרגיל.
מומלץ שהארוחה תכלול מרק ירקות או עוף או סלט בתוספת כפית שמן, מנת בשר, דג או חלבון מהצומח (קטניות או סויה), תוספת פחמימה (אורז, אטריות  וכו') ירקות מבושלים וחיים.


מומלץ להימנע מאכילת חטיפים או מזונות מלוחים יתר על המידה בערב יום הכיפורים וכן להקפיד על כמויות שתיה מספקות. לא מומלץ לשתות שתיה מתוקה שהיא מרווה פחות ויכולה להגביר את תחושת הצמא.
הורים שצמים, רצוי שיכינו לילדים את המזון במנות קטנות ונגישות כמו מוצרי חלב, לחם פרוס וכו' על מנת להקל על הגשת המזון ולמנוע התעסקות מרובה עם המזון במהלך יום הכיפורים.


במידה וילד או נער מחליט לצום, יש לתכנן את הארוחות כך שיהיו ארוחות קטנות מהבוקר ועד לתחילת הצום. לילדים ובני נוער הצמים במהלך יום כיפור ואינם חשים בטוב, מומלץ לשתות משקה ממותק ולהפסיק את הצום.

 

שבירת הצום

 

את הצום מומלץ לשבור באכילת פרוסת לחם מרוחה בממרח מתוק או בפרוסת עוגה ושתיה חמה.
עיכול מזון דורש מהגוף מאמץ ולכן יש לתת לו את הזמן להסתגל לתנאים החדשים ורק לאחר הארוחה הקטנה מומלץ לאכול ארוחה מלאה. בארוחה המלאה מומלץ לאכול מנה חלבונית כמו עוף או דג ותוספת פחמימה כמו אורז או תפוחי אדמה.

 

מתכונים לארוחה המפסקת


 

הכתבה נוצרה בתאריך : 08/09/2016
הצטרף ללגדול
הצטרפו לרשימת התפוצה של לגדול ותשארו מעודכנים לפני כולם על אירועים ומבצעים מיוחדים לחברי המועדון שלנו