הרשמו למועדון לגדול בחינם הרשמו למועדון לגדול בחינם
באינדקס לגדול ניתן למצוא מגוון אטרקציות לילדים, חוגים, פעילויות, מסעדות, מפעילי ימי הולדת, מקומות לנופש משפחתי ועוד...

אני מחפש/ת:

פרסמו אצלנו

מגזין חוגים לילדים

למשוך את הבנות למקצועות הריאליים

הכתבה נוצרה בתאריך : 15/02/2014
שיתוף עם חברים בפייסבוק


למה יש כל כך מעט נשים ביחס לגברים במקצועות ריאליים, הייטקיסטים ומדעיים? אם נחנך את הילדות כבר מגיל צעיר לאהבת המדע, נוכל לסדוק את תקרת הזכוכית


מאת: ד"ר טלי פלוטקין,
מנהלת המדור הכללי, ביה"ס החקלאי מקווה ישראל


ביה"ס החקלאי מקווה ישראל
צילומים: אבשלום דוד

כשאני פניתי ללימודי המדעים, ידעתי שאהיה מוקפת בגברים שלומדים את התחום. כבר מגיל צעיר התעניינתי בתחום הזה, אבל הייתי בין הבנות הבודדות שהמשיכו ללימודים גבוהים.


במהלך ההתמחות ניהלתי מעבדות סטודנטים ומחקר, ושם גיליתי שבנוסף לסקרנות לחקור, יש בי את היכולת לנהל ולהוביל. המשיכה לחינוך והרצון להשפיע הביאו אותי עד הלום, לנהל בי"ס שש שנתי. את מומחיותי והתעניינותי במדעים ניתבתי לניהול בי"ס חקלאי המתמחה בתחומי המדעים.


על מנת לעודד את דור המדעניות הבא, צריך לחשוף בפניהן את תחום הלימודים הריאליים (ביולוגיה, כימיה, פיזיקה, וטרינריה, מתמטיקה וגם מחשבים). הבנות שלנו, למשל, לומדות כבר עם כניסתן בשערי בית הספר בכיתה ז' - איך לזהות חומרים, איך לנתח אותם, איך לבנות מערכות שונות.
לצד הפעילות הלימודית הרגילה, הבנות יוצאות לסיורים בחברות ההייטק והמדע המובילים בימינו- במייקרוסופט, בגוגל, בתעשייה האווירית ובמכון ויצמן. מלבד זאת, אנחנו מנחילים בבנות גם העצמה אישית, פעילויות חניכה אישית ושיחות במועדון בנות שהן בעצמן הקימו. שם, הן משוחחות על כל הקשיים, מרכלות ובעיקר מבינות שאם ירצו - הכל פתוח בפניהם.


בעצם, הצוות החינוכי והמקצועי שלנו עושה הכל על מנת להראות לילדות שהעולם המדעי - אינו בשמיים. אני מאמינה שדרכו, דור העתיד יכול ללמוד ולהיחשף לתחום.


הקשר עם הבנות הצעירות צריך להיות בלתי פורמאלי. אני למשל מכירה אותן באופן אישי. אני רואה בהן את הזיק בעיניים, את ההתלהבות שלהן מהתוכנית. אני רואה כיצד הן עוברות תהליך של אמונה הולכת וגוברת בעצמן וביכולותיהן והיכולת להתגבר על קשיים והחששות מתוך כך שהן אוזרות כוח ומשנסות מותניים ועוברות מכשולים להצלחה! התהליך הוא בעצם של חשיפה לתחום המדעי, לעניין אותן מגיל צעיר להגיע ולהיות סקרניות בנושא.


התוצאות שלנו מדהימות: יותר ויותר בנות נכנסות למגמות הריאליות, יותר בנות מתעניינות בתחומי המדעים השונים- וגם מצליחות להוציא תוצאות ולהגיע להישגים רבים.


 ד"ר טלי פלוטקיןד"ר פלוטקין

אבל בעיני, השינוי האמיתי בתפישה הרווחת היום יכול להיות אם רק נחנך את בנותינו, כבר בגילאי היסודי, ואולי גם קודם לכן - לאהבת המקצועות המדעיים. אם רק נראה לבנות הצעירות שהמקצוע הזה הוא מעניין ומסקרן, נוכל לשנות את המצב הקיים, לסדוק את כל התקרות בדרך אל העולם הזה.


צאו עם בנותיכם לפעילויות מדע שונות, חשפו אותן לתכניות טבע, למדו אותן את רזי המחשב. כיום, ישנם מוזיאונים ותערוכות שונות לכל הגילאים שמטרתן לגרות את החשיבה ולעודד חשיבה יצירתית במגוון תחומים.


כל אלו - יתנו לבנות שלכם את המוטיבציה והעניין לתחום, ויובילו אותן להיות נשות ההיי טק הבאות, מדעניות וחוקרות במגוון תחומי מדעים ומנהלות מערכות מידע.


אני מאמינה שהכל מתחיל מגיל צעיר, עובר דרך החינוך הבית ספרי ומסתיים בגישה נכונה לחיים.
 

ניסויים מדעיים לילדים בבית
 

קופונים לאטרקציות
ותקבלו את כל העדכונים ישירות לפייסבוק שלכם
תגובות לכתבה:
Top