הרשמו למועדון לגדול בחינם הרשמו למועדון לגדול בחינם
באינדקס לגדול ניתן למצוא מגוון אטרקציות לילדים, חוגים, פעילויות, מסעדות, מפעילי ימי הולדת, מקומות לנופש משפחתי ועוד...

אני מחפש/ת:

פרסמו אצלנו
בית >מגזין הבריאות למשפחה > מדוע לחסן את הילדים נגד שפעת

מגזין הבריאות למשפחה

מדוע לחסן את הילדים נגד שפעת

הכתבה נוצרה בתאריך : 03/10/2020
שיתוף עם חברים בפייסבוק


מהי בעצם השפעת ולמה חשוב להתחסן לקראת החורף? מומחי מרכז שניידר לרפואת ילדים מקבוצת הכללית מסבירים מדוע יש להקפיד על חיסון תינוקות, ילדים ובני נוער.


צילום: ירון שמאי
לחסן או לא לחסן את הילדים?

התחלואה בשפעת מאופיינת בהתפרצויות עונתיות: כמעט מדי חורף מופיעה התפרצות עונתית של תחלואה בשפעת, כשבתוך תקופה קצרה של חודש-חודשיים, שיעור ניכר מהאוכלוסייה חולה בנגיף עם סיבוכים שונים, כמו התפתחות דלקת ריאות, וסיבוכים נוספים אשר עלולים להביא, במקרים קיצוניים, אף לתמותה.

תוסיפו לכך את וירוס הקורונה שחלק מתסמיניו מזכירים את השפעת והנה לכם סיבה נוספת למה כדאי לחסן.


כ-35% מהילדים יחלו

מחלת השפעת שכיחה יותר בילדים מאשר במבוגרים: מדי חורף חולים בשפעת כ-35 אחוזים מהילדים, כעשרה אחוזים יותר מאשר במבוגרים.
ילדים הם "מבשרי" התחלואה בשפעת: לעתים קרובות, עלייה בתחלואה של דרכי הנשימה בילדים בחורף והיעדרויותיהם מבית הספר וממעונות היום, הם המבשר הראשון של הופעת השפעת.
ילדים אלה מעבירים לאחר מכן את המחלה למבוגרים, כלומר, יש להם תפקיד מרכזי בהתפרצות המחלה ובהתפשטותה באוכלוסייה הכללית.


תסמיני המחלה אצל ילדים הם בעיקר חום גבוה והפסקות נשימה, ובתינוקות ובפעוטות קטנים, התסמינים הם בעיקר של מחלות בדרכי הנשימה, היצרות בדרכי הנשימה העליונות, הגורמת לשיעולים קשים. כן ייתכנו תסמינים של מערכת העיכול כמו הקאות, כאבי בטן ושלשול או של מערכת העצבים המרכזית, כמו פרכוסי חום.
דלקת חריפה של האוזן התיכונה היא סיבוך אופייני של שפעת בילדים, ומופיעה אצל כ-30 אחוזים מהילדים החולים בשפעת.


חיסון בזריקה או תרסיס

למחלת השפעת זנים רבים, והנגיף משתנה משנה לשנה. בשל כך, מדי שנה החיסון מותאם לתת מענה לזנים הצפויים לחורף הקרוב. החיסונים מכילים 3 זני נגיפים (2 תת-זנים מהסוג A ו-B) הנקבעים מדי שנה על פי נתונים הנאספים מבידודי נגיפים במהלך השנה מתחנות ניטור ברחבי העולם.
הכללת 3 זנים בחיסון נובעת מהניסיון שיותר מזן אחד עשוי להיות דומיננטי בו-זמנית בעונת החורף. החיסון החי המוחלש הניתן בתרסיס לאף מכיל השנה 4 זנים.


החיסון מומלץ ומאושר לכל תינוק מגיל חצי שנה, והוא ניתן לילדים קטנים באמצעות זריקה לירך ולילדים גדולים יותר הוא ניתן באמצעות זריקה לשריר.
בנוסף קיים גם חיסון שניתן בתרסיס לאף המומלץ ומאושר לשימוש מגיל שנתיים; בבדיקה שרוכזה על ידי רופאים במרכז שניידר, נמצא כי חיסון זה יעיל יותר בילדים מאשר החיסון הניתן בזריקה.
תופעות הלוואי של החיסון הינן שוליות יחסית ונמשכות יומיים לכל היותר, והן כוללות חולשה קלה, כאבים באזור ההזרקה וכאב ראש.


"למנוע את הסיבוכים"

לדברי פרופ' שי אשכנזי, מומחה למחלות זיהומיות ומנהל מחלקת ילדים א' במרכז שניידר לרפואת ילדים: "כמדי שנה, אנו קוראים להורים לילדים לחסן את ילדיהם למחלת השפעת, ובכך למנוע את תחלואתם האפשרית.
"חשוב לזכור כי ילדים חולים יותר בשפעת מפני שילדי הפעוטון והגן מצויים בקרבה פיזית לילדים אחרים, מעבירים את המחלה באמצעות מגע של הפרשות דרכי הנשימה, וכן בשל העובדה כי לילדים חסרים, בדרך כלל, נוגדנים שנוצרו בחשיפה קודמת לשפעת.
"אנו רופאי הילדים במרכז שניידר מטפלים מדי שנה בתינוקות וילדים שלא קיבלו את החיסון ולצערנו סובלים מסיבוכים שונים של מחלת השפעת, סיבוכים שהיו יכולים להימנע על ידי קבלת החיסון".
 

הכינו ילדיכם לחורף - תרופות סבתא
 

קופונים לאטרקציות
ותקבלו את כל העדכונים ישירות לפייסבוק שלכם
תגובות לכתבה:
Top