ושמחת בילדיך והיית אך שמח, פעילויות לילדים, אטרקציות לילדים ולמשפחה - לגדול • Ligdol
צור קשר
פרסמו אצלנו פרסמו אצלנו

ושמחת בילדיך והיית אך שמח

חג סוכות קרוי 'חג שמחתנו' מכיוון שמצווה בו להיות בשמחה גדולה. מה זה אומר שמחה עבורך? האם באמת ניתן להיות שמחים כשקשה לנו עם הילדים? גלו איך לפעול כדי להכניס שמחה לביתכם

קרין זוהר, מאמנת אישית והורים בגישת 'אמא מאמנת'

 

"אמא, את שמחה עליי?" בני, שהיה אז בן 3.5, היה שואל אותי כשהייתי כועסת עליו או לא מרוצה מההתנהגות שלו. השאלה הזאת הייתה בשבילי כמו בוקס בבטן. חשבתי לעצמי, איך אחרי כל הדברים שאני עושה בשבילו, הוא חושב שאני לא אוהבת אותו? בתוך תוכי נפגעתי, נעלבתי, הייתי עצובה. הרגשתי שהשאלה שלו היא כמו מראה להורות שלי - אם הוא שואל את זה אז כנראה שאני אמא גרועה. לא יכולתי לשאת את המחשבה שהילד שלי מאוכזב או עצוב מהיחס שלי אבל הוא בסך הכל רצה לוודא שאני עדיין ותמיד אהיה שמחה על מי שהוא, לא משנה מה קרה או יקרה.

 

בעקבות השאלה שלו התחלתי לתהות: מהי שמחה אמיתית עבורי? מה גורם לי לשמחה? בחברת מי אני שמחה? איך אני מראה שאני שמחה? איך אני יכולה להכניס את ערך השמחה לבית שלי? שאלות אלה בוודאי חשובות לכל אדם להרהר בהן ובפרט להורה שרוצה לגדל ילד שמח ואופטימי.

 

בחג הסוכות המילה 'שמחה' מוזכרת שלוש פעמים" :וְשָׂמַחְתָּ בְּחַגֶּךָ... וְהָיִיתָ אַךְ שָׂמֵחַ" (ספר דבריםפרק ט"ז, י"ד-ט"ו), "וּשְׂמַחְתֶּם לִפְנֵי ה' אֱלֹהֵיכֶם שִׁבְעַת יָמִים" )ספר ויקראפרק כ"גל"ט-מ"ג). למה חשוב כל כך להיות שמחים דווקא בחג הסוכות?

 

חג זה מגיע לאחר הרצינות, העצבות והכבדות של חשבון הנפש ביום כיפור ולכן אנחנו שמחים על התיקון והסליחה להם זכינו. אותו הדבר בהורות שלנו, נשמח על האפשרות להתחיל מהתחלה, לפתוח דף חדש מול ילדינו, לבחון את דרכי הפעולה שלנו ולבחור בהתנהגויות חדשות מולם.

 

בנוסף, בסוכות מצווה עלינו לצאת מביתנו ולגור בדירה ארעית, במקום לא מוכר ורגיל, שם האדם נזכר בכל הטוב והשפע שיש בחייו שהפכו למובן מאליו, ולכן הופך שמח בחלקו. בהורות, אם נתייחס להתנהגויות המפריעות של ילדינו כזמניות, נבין שהם בתהליך למידה מתמשך ונסתכל עליהם בעיניים טובות וחומלות, נוכל לשמוח "עליהם", בדיוק כפי שהם, ללא תנאים.

 

ילדים צעירים לומדים את העולם דרך ההתנהגויות שלנו ההורים ופחות ממה שאנחנו אומרים. אנחנו יכולים להגיד שאנחנו שמחים אבל אם לא נאמץ לחיינו פעולות שמייצרות לנו שמחה או נחיה באמת בהוויה של שמחה, הם לא יוכלו לסגל לעצמם חווית חיים שמחה. מחקרים מראים בבירור כי שמחה וילדים אופטימיים הם תוצר של בתים שמחים ואופטימיים, ללא קשר להרכב גנטי.

 

ילדים שמחים, לגדול

 

אז איך נוכל להיות הורים שמחים יותר?

 

מה שעושה לי טוב

למצב הנפשי שלנו יש השפעה על מערכות היחסים שלנו ובפרט על המצב הבריאותי. לכן חשוב לדאוג לעצמנו! לא נחכה שהשמחה תגיע מעצמה אלא ניצור אותה. נכתוב 30 דברים שעושים לנו טוב, שמשמחים אותנו ובכל שבוע נבחר 3 מתוך הרשימה ונממש אותם. זה יכול להיות כל דבר: פילאטיס, עיסוי, לקנות לעצמנו פרחים, קפה במרפסת ועוד. גם אם בהתחלה מצאנו 10 דברים, נוסיף עוד לרשימה בכל פעם שנמצא פעולה שמשמחת ועושה לנו טוב.

 

גוף ונפש

פעילות גופנית מעוררת הורמוני שמחה בגוף שמשפיעים על הרווחה הנפשית ולכן ההמלצה היא לשלב פעילות אחת ביום לפחות חצי שעה. בימים שאנחנו מרגישים שהשמחה יורדת והרצון להתכסות מתחת לשמיכה גובר, זה הסימן עבורנו, למרות הקושי, לצאת לריצה, ללכת לפילאטיס או לפתוח שיר ולרקוד כאילו אף אחד לא מסתכל עלינו 😊  
 

סבב הכרת תודה

מתנה גדולה שאפשר לתת לעצמנו ולילדים שלנו היא היכולת לשאול מה כיף לי וטוב לי? מה משמח אותי? אם נקפיד לשים לב לעולם ולדברים הקורים סביבנו דרך הסתכלות חיובית – החיוביות תקבל מקום גדול יותר בחיינו.

אני ממליצה לאמץ 'טקס הכרת תודה משפחתי'. בטקס זה כל אחד מבני המשפחה ישתף בקול רם שלושה דברים טובים או משמחים שקרו לו לאורך היום. אלו יכולים להיות דברים שגרמו להנאה, סיפוק, משמעות, אנרגיה והוא רוצה לומר עליהם תודה. רצוי לקיים את סבב הכרת תודה בארוחת הערב או לפני השינה באופן יומיומי כשאחד ההורים מתחיל את הסבב ודרכו הילדים לומדים לזהות את הטוב.

 

לכו תעשו לכם בית שמח וסוכות שמח.

 

נכתב על ידי קרין זוהר,  מאמנת אישית והורים בגישת 'אמא מאמנת', המבוססת על האימון המנטאלי, הפסיכולוגיה החיובית והחינוך המונטסורי. לתכנים נוספים מוזמנים לעקוב אחריי בפייסבוק ובאינסטגרם ולתהליכי ליווי ניתן ליצור איתי קשר בוואטסאפ.

 

             

 

 

הכתבה נוצרה בתאריך : 19/09/2021
הצטרף ללגדול
הצטרפו לרשימת התפוצה של לגדול ותשארו מעודכנים לפני כולם על אירועים ומבצעים מיוחדים לחברי המועדון שלנו